Fine Art America - Art - Prints - Canvas Prints - Framed Prints - Metal Prints - Acrylic Prints

Every purchase includes a money-back guarantee.

312-238-9009

CART

SHOP

SELL

CREATE

LIMITED

TOUR

Lazar Taci

Tirana, Tirana - Albania

Lazar Taci - Fine Artist

Lazar Taci

Member Since: 05/28/2012

Join E-Mail List

Visit Website

Contact

Llazar Taēi, lindur nė Korēė mė 27.01 1942. nė njė familje tė kthyer mė 1938 nga njė emigracion i gjatė nė Odessa tė Rusisė.
Nė vitet 1954-1960 kryen Liceun Artistik tė Tiranės, ndėrsa nė vitet 1961-1966 kryen studimet nė Institutin e Lartė tė Arteve.
Punon fillimisht si mėsues vizatimi, por mbas arrestimit tė nėnės sė tij pėr motive politike dhe transferimit me punė nė fshat, kėrkon dorėheqje nga arsimi. Pas kėsaj punėsohet nė Ndėrmarrjen e Mjeteve Mėsimore si piktor ilustrator dhe mė pas nė kėtė profil transferohet pranė Shtėpisė Botuese tė Librit Shkollor, ku punoi punoi pėr 37 vjet, deri sa doli nė pension.
Pėr arsye politike pėr njė periudhe 12 vjeēare (1967-1979) iu privua mundėsia pėr t'u marrė me krijimtari tė mirėfilltė, e kjo e detyroi t'i kushtohet ilustrimit. Rezultat i punės shumėvjeēare nė kėtė gjini janė qindra ilustrime nė tre revista pėr fėmijė dhe tre revista pėr tė rritur, disa dhjetra libra tė ilustruar e rreth dyqin kopertina librash. Nė vitin 2000 u pėrzgjodh nė Honor List tė IBBY. Katėr herė pjesėmarrės nė bienalen e Bratislavės BIB (1997, 1999, 2001, 2003).
Realizues i shtatė emisioneve filatelike, prej vitit 1990 deri 2007.
Nga viti 2003 pjesėmarrės i grupimit artistik NĖNTORI, nė tė gjitha ekspozitat e pėrvitshme tė kėtij grupimi.
Nga viti 2009 antar i grupit organizator tė grupimit tjetėr artistik PRANVERART, dhe pjesėmarrės nė ekspozitat e pėrvitshme tė tij.

Artwork Feed

Events Feed

Blog Feed

Lazar Taci Art

Lazar Taci Canvas Prints

Lazar Taci Framed Prints

Lazar Taci Acrylic Prints

Lazar Taci Metal Prints

Lazar Taci Prints

Lazar Taci Posters

Lazar Taci Greeting Cards

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Search Within This Portfolio

   |   Image Count = 13

 

Search Within This Portfolio

   |   Image Count = 13